KUBA HAVANA'DA GEZİLECEK YERLER

Tütün kokan hüzünlü sevinçlerin ülkesi Küba.

Puro, salsa, eski Amerikan arabaları ve sosyalizm... Bu kelimeler bize sadece bir yeri anlatıyor: Küba! Karayip Denizi, Meksika Körfezi ve Atlantik Okyanusu'nun kesişme noktası Küba'da kendinizi bulacaksınız...


Küba'nın başkenti Havana'da kolonyal dönemden kalma birçok eser bulunuyor.  Bu sebeple 1982 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilmiş.

Küba kültürü köken bakımından İspanyol ve Afrika etkisinin belirgin izlerini taşıyor. Amerika Birleşik Devletleri ile olan tarihi bağları nedeniyle Kuzey Amerika sporları halk arasında yoğun ilgi görüyor.

YEMEKLER NASIL?

Küba mutfağı, genel olarak İspanyol-Karayip karışımıdır. Domuz eti, deniz mahsulleri, mısır ve siyah fasulye çok tüketiliyor. Her yemekle birlikte sofraya siyah fasulye ile birlikte pişirilmiş pilav, haşlanmış patates veye kızarmış muz, yanında da salata niyetine doğranmış lahana servis edilir.

EĞLENCE

Eğlenmek için sayısız alternatifin olduğu bu şehirde, genellikle turistlere hitap eden cabaret showlar ve barlar kadar , normal bi Havana'lının ücretsiz veya birkaç dolar ödeyerek girebildiği yerel cafe ve barlara da rastlamak olası.

Normal barlarda ve diskoteklerde ki çoğunluğunu turist müşteriler oluşturuyor, giriş ücreti kişi başı 10-20 amerikan doları , yerel olanlarda (kübalıların da gidebildiği) ise 2-5 amerikan doları olarak değişmekte. Tabii bu atmosferi solumak ve yerel insanlarla kontak kurmak isteyenlerin biraz ispanyolca veya italyanca bilmeleri zorunluluk gibi. Gerek turistik ve gerekse yerel eğlence yerlerinde, turist olduğunuz anlaşıldığında sizden bir içki veya sigara yahutta birkaç dolar isteyenlere ve yanınıza gelip sizinle dans etmek isteyen kübalı kızlara alışmanız pek vakit almayacak. Öyle sıcak kanlılar ki!..Latin ritmlerine ayak uydurmak için ise Havanaya gitmeden önce ülkemizde de yaygınlaşan latin dans kurslarına en azından başlangıç seviyesini bitirmek için gitmek dansseverler için bir gereklilik.

PUROLAR

Puro üzerine yazılmış onlarca dergi ve kitap vardır. Genel görüş : "Puro, güç, başarı, takdir ve ince zevkler üzerine kurulmuş bir tutku, heyecan ve statü simgesidir". Bu cümle bile Küba'yı anlatıyor.

(habertürk)

Yorum Yaz
-->
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !