MERSİNDE TATİL KEYFİ

Mersin'e yoğun ilgi, yatak sıkıntısı yaratıyor...

Sıcak iklimi, 321 kilometrelik bozulmamış bakir sahil şeridi, tarihi ve turistik zenginlikleriyle Doğu Akdeniz'in turizmdeki önemli merkezlerinden Mersin'de, turistik otellerde ''yatak'' sıkıntısı yaşandığı bildirildi.

Türkiye Ortadoğu'daki bazı ülkeler ile arasındaki vizelerin kaldırılması neticesinde turist akınına uğrayan Mersin'e, gelen turistleri ağırlayacak yatak kapasitesine bulunmaması, sıkıntı yaratıyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Çalışkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, turizm sektörü açısından hızla gelişen ve ilgi çekmeye başlayan Mersin'in, vize uygulamalarının kaldırılması ve tanıtım çalışmalarının etkisiyle çok sayıda turisti ağırlamaya başladığını, kentteki bütün otellerin yüzde 100 doluluk oranına ulaştığını söyledi.

Sahil bandında yatırım yapmaya uygun araziler ile orman içinde tesise uygun pek çok yer bulunduğunu belirten Çalışkan, ''Yaklaşık 7 bin yatak kapasitesine sahip kentte ilk etapta bir bu kadar daha yatak gerekiyor. Bu nedenle yatırımcıların dikkatini Mersin'e çekebilmek için çalışmalarımız sürüyor'' dedi.

Hem coğrafi yakınlığı hem de kendilerini ülkelerinde gibi hissetmeleri nedeniyle Arap turistlerin Mersin'i tercih ettiğine dikkati çeken Çalışkan, ''Kente ağırlıklı olarak Suudi Arabistan, Ürdün, Irak, İran ve Suriye'den turistler geliyor. 2007'de 22 bin, 2008 yılında 30 bin, geçen yıl 40 bin olan Arap turist sayısının bu yıl yüzde 50 oranında artmasını bekliyoruz. Ancak, turist sayısında her geçen gün artış yaşanırken, yatak kapasitesinin yetersiz kalışı bizleri üzüyor'' diye konuştu.

Mersin'in hava, deniz, kara ve demir yolu ulaşımı ile her türlü seyahate uygun olduğuna dikkati çeken Çalışkan, turizm potansiyelinin değerlendirilmesi için yatırımcılara gereken kolaylığın sağlanacağını, bu nedenle çok sayıda turizm alanı ilan edilen bölgeye yatırım yapmak isteyen iş adamlarını beklediklerini kaydetti.

-İŞ DÜNYASI HAREKETLİLİKTEN MEMNUN -

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut da, yaz sezonu boyunca Mersin'deki turist hareketliliğinin, iş çevrelerine olumlu yansıdığını söyledi.

Bu hareketliliğin Ramazanda ve bayram sonrasında da devam etmesini beklediklerini vurgulayan Aşut, şöyle konuştu:

''Vizelerin kaldırılması Arap turistlerin bölgemizi daha çok tercih etmelerine neden oldu. Şehrimize gelip bizleri tanıyan turistlerin, döndüklerinde eş-dost ve yakınlarına Mersin'i tavsiye ettiklerini öğrendik. Arap turistler kentimize genellikle karayolu ile geliyor. İnanıyorum ki, Mersin önümüzdeki yıllarda turizmde sıçrama yaparak, hak ettiği yere gelecek.''

Aşut, bölgeye yabancı turistlerin yanı sıra yerli turistlerin ilgi gösterdiğini kaydetti.

(habertürk)

Yorum Yaz
-->
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !